Mottagare av ungdomsstipendier inom idrott och kultur 2016

Sparbanksstiftelsen Färs & Frosta har beviljat 217 000 kr till 62 stipendiater.

 

Idrottsstipendier
Namn Ändamål  Beviljat kr
Tova Möllerström Friidrott, träningsläger. 3000
Saga Svensson Brottning, tävlingar. 2000
Herman Nilsson Friidrott, träningsläger. 3000
Pernilla Svensson Westernridning, tävlingar. 4000
Maja Jönsson Friidrott, träningsläger. 3000
Adam Johansson Orientering, träningsläger. 3000
Linnea Haara Friidrott, träningsläger. 3000
Lovisa Skoglund Friidrott, träningsläger. 3000
Henrik Gullberg Friidrott, träningsläger. 3000
Johannes Gullberg Friidrott, träningsläger. 3000
Tea Markholm Hanboll, tävlingar. 2000
Moa Nilsson Kanot och skidor, utrustning 4000
Anton Witzell Simning, tävlingar. 3000
Annie Björk Fotboll, avgifter 3000
Gabriel Lovén Kanot, inköp av kanot. 4000
Lovisa  Eskilsson Ridning, träningsläger. 4000
Lucas Schultz Fotboll, utrustning och träningskläder. 3000
Elin Lackegård Simning, läger. 3000
Tobias Ranevi Simning, läger. 3000
Ida Husby Handboll, tävlingar. 2000
Maya Duke Gymnastik, utrustning. 3000
Freya Orban Längd- och rullskidor, skidläger. 5000
Vincent Andersson Cykling, träningsläger. 4000
Hugo Törngren Bordtennis, läger och utrustning. 3000
Jakob Håkansson Mountainbike, ny cykel. 4000
Theodor Orban Kanot, träningsläger. 4000
Ebba Törngren Innebandy, läger, bandyklubba och bandyglasögon. 3000
Johanna Wirtén Gymnastik, träningsläger. 3000
Sebastian Dellrup Cykling, ny cykel. 4000
Ted Nilsson Kanot och skidor, utrustning 4000
Morgan Åkerblom Friidrott, träningsläger. 3000
Alma Håkansson Gymnastik, träningsläger och utrustning. 3000
Ida Valentinsson Friidrott, träningsläger och spikskor. 3000
Tilde Fredriksdotter Friidrott, träningsläger. 3000
Louise Andersson Alenbratt Friidrott, träningsläger. 3000
Melker Nilsson Bordtennis, tävlingar. 3000
Fritjof Nilsson Sportfiske, ny motor till båt. 3000
Elias Agnesson Friidrott, träningsläger. 3000
Minna Larsson Simning, läger. 3000
Eli Karström Friidrott, träningsläger. 3000
Emmy Johnsson Simning, läger. 3000
Jacob Börjesson Tufvesson Fotboll och simning, nya skor och läger 3000
Tindra Vestman Ridning, tävlingar. 4000
Ellen Wraae Cykling, träningsläger. 4000
Jessica Paulsson Träningsverksamhet 4000
Elin Johannesson Simning, läger. 3000
William Björklund Bordtennis, läger och tävlingar. 3000
Tilde Anderberg Richard Simning, läger. 3000
Axel  Sköld Handboll, skor, läger och tävlingar. 4000
Axel Svensson Kanot, ny kanot 4000
Emma Elgemark hästhoppning, tävlingar. 4000
Bimo Soenarso Friidrott, träningsläger. 3000
Andrea Persson Ridning, ridlektioner. 4000
Malte Sköld Handboll, utrustning och tävlingar. 2000
Kulturstipendier
Namn Ändamål Beviljat kr
Matilda Holmberg Fotografering, ny kamera 5000
Stella Wallberg Klarinett, Nordic Woodwind Encounter 5000
Tekla Nilsson Klarinett, Nordic Woodwind Encounter 5000
Klara Borgqvist Oboe, Baratt Due for Unga Talenter 6000
Hugo Storlind Ess-tuba, inköp av  Ess-tuba. 6000
Alexander Wintoft Oboe, inköp av Oboe 6000
Edvin Storlind Viola, Inköp av 3/4-viola 3000
Max Ivarsson Dansare/musikalartist, danskläder och skor. 5000